Logo Gminy Radków
Powróć do: Zespoły dworskie

Bieganów

Bieganów - Najstarsza miejscowość w gminie


W dawnych dokumentach nazwę wsi zapisywano różnie: Benganouo, Beganowicz, Beganycz, Beganow lub Byeganow. Po raz pierwszy wzmiankowano ją w 1198 r., kiedy to ówczesny właściciel – Kanimir przekazał miejscowość klasztorowi bożogrobowców w Miechowie. W XIV w. Bieganów z powrotem znalazł się w świeckich rękach. Ostatnią rodziną ziemiańską, która posiadała majątek w Bieganowie byli Morstinowie. W XVI w. we wsi funkcjonował zbór protestancki. W Bieganowie urodził się założyciel firmy czekoladowej Wawel Adam Piasecki.

WARTO ZOBACZYĆ

  •  klasycystyczny dwór z drugiej połowy XIX w. oraz park

 

Dwór w Bieganowie

 

Dwór w Bieganowie został wybudowany dla rodziny Morstinów w drugiej połowie XIX w. w stylu klasycystycznym. Otacza go park, w którym znajduje się ponad 300-letnia lipa, uznana jako pomnik przyrody. W czasie drugiej wojny światowej dwór był ważnym ośrodkiem konspiracyjnym. Zarządzała nim Nina Morstin, która ukrywała na jego terenie wyższych rangą działaczy Armii Krajowej i udostępniała jako punkt szkoleniowy dla żeńskiej służby zdrowia. Obecnie dwór znajduje się w rękach prywatnych.

  • kapliczka typu domkowego, wystawiona w 1988 r. przez Stanisława Swojnóg, konsekrowana przez księdza Tadeusza Grabka
  • najstarszy dom we wsi z 1885 r., należący do rodzeństwa Wandy i Stanisława Majchrzaków
  • torfowiska

Torfowiska zajmują ok. 30 ha. Mieszkańcy wykorzystują surowiec jako opał. Na wykorzystanych torfowiskach, przez które przepływa mała rzeczka Weśrednik (dopływ Nidy), znajdują się żeremia bobrów.