Logo Gminy Radków
Powróć do: Dla Mieszkańca

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Obowiązkowa deklaracja o źródłach ogrzewania budynków

Centralna Ewidencja Emisyjnosci Budynków - przenosi do strony CEEB

Przypominamy, że od 1 lipca 2021 r właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)*. Deklaracje, można składać online, bezpośrednio w CEEB lub w wersji papierowej, za pośrednictwem urzędu gminy.


Dotychczas złożono ponad 500 000 deklaracji z szacowanej liczby 5 mln, przy czym dużą część z nich została złożona w wersji papierowej. Taka forma przekłada się nie tylko na opóźnienie w zasilaniu bazy, ale również na dodatkową pracę dla pracowników urzędów gmin, którzy sami muszą wprowadzać dane z przekazanych formularzy do systemu. Średni czas „przepisania” poprawnie wypełnionego formularza do CEEB przez urzędnika to: 2 – 5 minut. W przypadku braków, dochodzi czas skontaktowania się z wypełniającym, poinformowanie o konieczności uzupełnienia i odłożenie deklaracji do czasu dopełnienia formalności.  


MATERIAŁY INFORMACYJNE
Mając na uwadze powyższe, zachęcamy do konsekwentnego informowania właścicieli i zarządców budynków o konieczności złożenia stosownej deklaracji, wykorzystując dostępne Państwu kanały i możliwości do dystrybucji informacji, jak np.:
•    regularna publikacja informacji na stronie internetowej urzędu gminy,
•    utworzenie na stronie www sekcji dedykowanej składaniu deklaracji,
•    udostępnienie materiałów informacyjnych w siedzibie urzędu,
•    dołączanie materiałów informacyjnych do korespondencji wysyłanej do mieszkańców (newslettery, e-maile, pisma, inna korespondencja wychodząca).


W związku ze zbliżającym się okresem, w którym gminy rozpoczynają informowanie swoich mieszkańców o wysokości podatku, gorąco zachęcamy, aby wykorzystać tę okazję do aktywnego rozpowszechnienia informacji o konieczności złożenia takiej deklaracji, np.: dołączając do korespondencji krótką informację o obowiązku złożenia deklaracji.


W załączeniu przesyłamy ulotkę, którą możecie Państwo wykorzystać w swoich akcjach informacyjnych.
Zapraszamy również do odwiedzenia strony Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, na której znajdziecie Państwo m.in. filmy instruktażowe, wzory wniosków i deklaracji oraz bogatą sekcję z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania (FAQ).


ZOSTAŁO TYLKO 6 MIESIĘCY!


Terminy:
•    deklaracje dotyczące źródeł ciepła, uruchomionych od 1 lipca 2021 r. należy składać w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ogrzewania
•    deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. należy składać do 30 czerwca 2022 r.

Pliki do pobrania:

CEEB w pigułce.pdf
Format: pdf, 2.46 MB
Deklaracja A
Format: pdf, 428.27 kB
Deklaracja B
Format: pdf, 560.7 kB